Міфи про економічну кібернетику

Спробуйте на хвилинку уявити собі життя без ґаджетів, інтернету та мобільного зв’язку. Складно, правда? Все тому, що сьогодні ми живемо в епоху інформатизації, коли майже кожен українець має комп’ютер, смартфон та доступ до інтернету. Ми звикли переписуватися в соцмережах, скидати одне одному фотки, меми, прікольні відосіки, знімати сторіси та гуглити про все на світі.

Однак, незважаючи на вільний доступ до будь-якої інформації, все ще нерідко можна почути відверто абсурдні думки різних “експертів” у всіх галузях про економічну кібернетику.

Найстрашніше те, що багато випускників, під впливом забобонів та думок згаданих експертів, вважають, що ЕК – це щось страшне та незрозуміле і обирають малоперспективні та нецікаві спеціальності. А що далі? “В Польшу на клубніку? ”  Шанси влаштуватися на хорошу роботу скорочуються в рази.

Щоб зменшити кількість подібних ситуацій, спростуємо деякі міфи та фейки про економічну кібернетику на прикладі кафедри економіко-математичного моделювання у ЧНУ ім. Ю. Федьковича.

Міф №1. Економісти-кібернетики просто задихаються від математики

Для початку подумайте, чого вартий економіст, що не вміє рахувати? Так, необхідно мати базове математичне мислення, щоб розуміти, що тут взагалі відбувається.

Звичайно, що розв’язувати величезні рівняння вручну на папері чи аналізувати величезний обсяг даних перечитуючи кожне значення ніхто не буде. Хоча хтозна… може й буде…. Та це будуть точно не кібернетики.

(Навіть на лекціях наші студенти проявляли винахідливість. Коли на одній з потокових лекцій на домашнє завдання задали зробити якісь розрахунки, всі студенти взялися виконувати розрахунки в зошитах. Що зробили кібернетики? За кілька хвилин написали невеличку програму, де за вбудованими формулами, просто ввівши початкові дані, за мить отримуєш результат та отримали відповіді швидше колег.😊)

Не рахувати вручну, а автоматизовувати розрахунки за допомогою комп’ютера. Цьому і вчать на економічній кібернетиці.

Міф №2. Економічна кібернетика – це неекономічна спеціальність

Тоді українська філологія – не українська, готельно-ресторанна справа не має нічого спільного з ресторанами та готелями, а музичне мистецтво насправді прикриття, для майбутніх космонавтів. Дивно звучить, чи не так?)

Давайте розбиратися. По-перше, ЕК – це спеціалізація спеціальності 051 «Економіка», по-друге, її вивчають на економічному факультеті і по-третє, навчальна програма економічного факультету, поряд з фаховими, містить також курси, спільні для всіх студентів, не залежно чи то менеджер, чи фінансист, чи кібернетик.

У результаті, наші випускники мають глибокі знання економіки, програмування, управління та бізнес-аналітики.

Міф №3. Дуже важко вчити безліч комп’ютерних дисциплін.

Вчитися писати і рахувати в 1 класі також дуже важко. Якщо ви “дружите” з комп’ютером і вам цікаво, як навчити його полегшувати ваше повсякденне життя, а головне економити при цьому власні кошти, гадаю, що жодних труднощів не виникне.

Міф №4. Випускникам ЕК важко знайти роботу після навчання.

Якщо натрапите на такого експерта в соцмережах – одразу кидайте в бан, а на вулиці обходьте десятою дорогою, оскільки це відверта брехня.

Таку брехню зазвичай вигадують заздрісники та некомпетентні люди, тому дослухатися до цього не варто.

Економічна кібернетика – це універсальна спеціальність, яка дає випускникам широкі можливості для працевлаштування як в економічній сфері, так і в ІТ. Економіст, розробник програмного забезпечення, бізнес-аналітик, адміністратор баз даних, системний адміністратор, web-розробник, управлінець різних рівнів, експерт у галузі фінансових та економічних ризиків  – і це лише короткий перелік можливих посад наших випускників.

Міф №5. Економістам-кібернетикам не вистачає знань для працевлаштування у сфері ІТ

Кафедра економіко-математичного моделювання не готує спеціально програмістів, але знання, які студенти отримують на парах достатні для роботи в ІТ-компаніях. Крім того, варто також додати самостійне вивчення та безліч безкоштовних курсів, які пропонують студентам різні ІТ-компанії з можливістю подальшого працевлаштування.

Під час навчання студенти також мають можливість навчатись у провідних ВУЗах ЄС за програмами студентського обміну Erasmus+, DAAD, KAAD, OEAD (Австрія, Німеччина, Нідерланди, Чехія, Італія, Іспанія, Норвегія, Польща, Франція, Румунія, Литва); отримати подвійний диплом; відвідувати лекції запрошених професорів з університетів Європи та представників бізнесу.

Сьогодні наші випускники працюють управлінцями різних рівнів, програмістами, Web-розробниками, економістами, системними адміністраторами та аналітиками, проектувальниками баз даних та інформаційних систем у економіці та бізнесі. як в Україні, так і за кордоном (Німеччина, Нідерланди, Швеція тощо). Дехто навіть заснував власні ІТ-компанії.

Міф №6. Для кібернетиків мало вакансій на ринку праці

ІТ-компанії “полюють” за успішними студентами ще в університеті та всіляко заохочують приєднатися до їхньої команди, пропонують безкоштовні курси та стажування.

В епоху, коли світом керують інформаційні технології для кібернетиків точно буде робота.

Міф №7. Економічна кібернетика не має аналога за кордоном, тому наших випускників не беруть на роботу

Вже здогадалися? Так, це також фейк. Професія економіста-кібернетика в Європі має назву експерт-аналітик.

За даними аналітичної фірми Breaking Glass, прогнозується, що робочі місця бізнес-аналітиків зростуть на 14,3% протягом наступного десятиліття. Зараз середній час на заміщення вакантної посади становить 34 дні, що свідчить про високий рівень попиту, оскільки роботодавці шукають доступних кандидатів.

Нижче наведено, яку заробітну плату (тис. дол./рік) отримує фахівець-аналітик у США.

Business Analyst Salary, by Experience.

Experience (9+ years): 25th Quartile – 82,000; Medain – 96,000; 75th Quartile – 111,000.

Experience (6 to 9 years): 25th Quartile – 80,000; Medain – 92,000; 75th Quartile – 106,000.

Experience (3 to 5 years): 25th Quartile – 62,000; Medain – 74,000; 75th Quartile – 88,000.

Experience (0 to 2 years): 25th Quartile – 51,000; Medain – 64,000; 75th Quartile – 79,000.

Отож, узагальнимо. Економічна кібернетика – це не просто наука про управління, а методичний і практичний путівник в тому, як управляти найрізноманітнішими економічними системами. Це спеціальність, яка реально допоможе влаштуватися в житті/

Тому, як бачите, описані вище фейки не мають нічого спільного з реальним життям, а сама спеціальність не така страшна, як її малюють, точніше, зовсім не страшна. Не варто дослухатися до думок некомпетентних людей і завжди перевіряти інформацію.

Крім цього, треба пам’ятати, що вас чекає цікаве студентське життя, нові знайомства, посвяти, вечірки, квести, конкурси, можливість реалізувати себе в різних сферах студентського самоврядування та науковій діяльності.

На кафедрі економіко-математичного моделювання панує тепла та дружня атмосфера, працюють неймовірні, професійні та надзвичайно толерантні викладачі, навчаються кращі студенти.

Стань одним із кращих! Вступай на економічну кібернетику!