Приємні спогади Андрія Штипованого про вісім місяців за Полярним колом

Вісім місяців за Полярним колом, у місці, яке з перших слів асоціюється із снігом, кригою та білими ведмедями.

Від економічного факультету у 2020 році була організована студентська «експедиція»  у Північну Норвегію у місто Будо, Буде, Будьо (назва, що і досі викликає суперечки стосовно вимови). Це уже не перший досвід обміну студентами між університетами у межах програми Erasmus +, який спрямований на обмін знаннями, але він видався особливим.

Університет Норд, який заснований у 1994 році, з яким ведеться тісна співпраця Чернівецького Національного університету імені Юрія Федьковича, відверто годиться у правнуки нашій Альма-матер. Університет Норд виглядає модерно, від нього ще й віє безтурботним студентством, сповненим жвавих чаювань, веселих лекцій та відсутністю будь яких обмежень стосовно відвідування занять. Насправді, жодних докорів від викладачів та адміністрації університету за пропуски. Але пропускати не вигідно через те, що пари наповнені різноманітною інформацією, не тільки те, що безпосередньо стосується предмету, але і буденний досвід резидентів країни з багатою історією і кардинально протилежним способом життя і мислення.

Потрапив у Норвегію не у найсприятливіший час. У зв’язку із карантином (до якого норвежці відносяться із величезною відповідальністю) втратилась можливість звичайного навчання. Але тим не менш, вони до такого готові. Усі розклади занять, контакт із професорсько-викладацьким складом, онлайн бібліотека усе доступно у три кліки. Проте, втратилась можливість відвідати масштабну конференцію High North Dialogue у якому бере участь велика кількість країн, і цього року конференція, тема якої «Бізнес в Арктиці» проводилась онлайн. Через це не було відчуття масштабності та повноти цього дійства.

Особливої уваги заслуговує сама гео-локація побувати. Північ Норвегії – це тисячі дрібних острівців, площу якого повністю займають скелі. Ландшафт повен скелястих, засніжених гір, які врають своєю неприступністю і красою. За полярним колом і справді холодно (тепліше за рахунок теплої океанічної течії Гольфстрім, але усю погоду робить вітер, що буквально пробирає до кісток). Окреме місце у пам’яті закарбовує диво-дивне і чудо-чудне, а саме Полярне сяйво. Коли спостерігаєш це явище, не можеш по-іншому пояснити, просто магія. А ще північ підійде як активним, так і таким, що люблять поспати. Адже взимку сонячний день триває близько чотирьох годин, а у літню пору спати ультра-важко, бо ніч не наступає. Двадцять дві години на добу – світла пора дня, а ще дві – світанкова).

Не зважаючи на непрості умови перебування та неповноту вражень від навчального процесу у Норвегії усе таки воно того вартувало, щоб переконатися, що де б ти не був – вдома краще, і уже з новим досвідом і значно більшою базою порівнянь вносив свій вклад у розвиток та блага свого Університету, свого міста, своєї Держави.